Redakce | Úterý, 18. březen 2025 |

Přesně měsíc před zahájením letošní Světové výstavy přednesl její organizační tým na tiskové konferenci v nádherně restaurované Fantově budově na Hlavním nádraží novinky ohledně chystaného kulturního programu a mimo jiné také pro nás tak napjatě očekávanou zprávu: nejslavnější právě připravovaná dřevostavba je připravena ke kolaudaci, která začne už 17. března.
Generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška připomněl klíčové milníky:
- 12. prosince 2022: vyhlášení otevřené architektonické soutěže – organizátoři doufali alespoň v 5 až 10 návrhů, ale přišlo jich 38 (!). Následoval výběr odvážné skleněné spirály s dřevěnou konstrukcí z CLT panelů, která vzbuzovala obavy, zda ji vůbec půjde postavit – natož v Japonsku a v tak krátkém čase.
- 17. dubna 2024: podpis smlouvy se společností Daisue, která si na stavbu troufla
- 15. května 2024: zahájení stavby
- 17. září 2024: zahájení montáže dřevěné konstrukce
- 7. ledna 2025: dokončena hrubá stavba, začaly práce na interiérech
- 17. března: začátek kolaudační inspekce
Kromě faktu, že kolaudační řízení v Japonsku trvá několik dní, zdůraznil také, že začíná přesně 11 měsíců od podpisu smlouvy s realizační firmou!
Kultura a byznys: Rekordní zájem o účast
Programový ředitel Přemysl Pela zdůraznil, že i přes počáteční otazníky ohledně rozpočtu bylo od začátku jasno v záměru prezentovat ČR jako otevřenou zemi zosobňující tvůrčí kreativitu a talent. I letošní koncept kulturního programu se opírá o otevřenou výzvu, která přinesla dokonce 186 žádostí, a výsledkem je 26 víkendů plných české kultury se zapojením více než 210 umělců. Důraz bude kladen zejména na česko-japonské vztahy a společná kros-žánrová vystoupení umělců obou zemí.
Budou se dít věci
Zatímco stavební část už čeká jen na oficiální posvěcení, Rony Plesl, jeden z klíčových umělců české expozice, přiznal, že je hlavní práce teprve čeká. Maskér Jakub Matuška právě odlétá malovat 250 m návštěvnické cesty, jež bude doplněna skleněnými sochami z Pleslovy dílny (celkem bude třeba instalovat 4 tuny skla).
Foto: Kancelář generálního komisaře, Česká centra
Česká kultura podle něj rozhodně má co nabídnout a naše expozice o tom hodlá přesvědčit celý svět, a to i za cenu jisté kontroverze. Se silným emocionálním zážitkem návštěvníků se počítá a hlavním sloganem české prezentace bude: Věci se budou dít, dokud mohou (inspirováno textem kapely Alphaville z alba Big in Japan: Things will happen while they can)
Vitrum Vivum bere dech
Významnou součástí expozice budou skleněné sochy obrovských a dosud nerealizovatelných rozměrů vytvořené pomocí inovativní technologie Jiřího Šína Vitrum Vivum. Například stromy s rozsochatými až dvoumetrovými větvemi, jejichž květy se budou rozsvěcet a zhasínat, či pět uranových růží, které budou zářit do dálky.
Foto: Kancelář generálního komisaře, Česká centra
Poštovní známky a maskot
Česká pošta vydává k této speciální příležitosti netradičně hned dva exkluzivní aršíky poštovních známek – jeden věnovaný pavilonu a maskotovi a druhý dílu Alfonse Muchy, jehož tvorba je v Japonsku nesmírně populární. Známky, které navrhl Adam Hoffmeister, budou uvedeny do prodeje 16. dubna, a to v limitované edici 23 (resp. 26) tis. ks.
Ukažte nápady!
Poprvé v historii má český pavilon i oficiální písničku: inspirovanou k-popem, aby oslovila i japonské publikum. Refrén „EXPO je tady, ukážeme nápady!" i jednotlivé sloky představující průlomové vynálezy přibližuje dětem význam světových výstav.
Na tiskové konferenci byl také poprvé v životní velikosti představen maskot české účasti – René, inspirovaný skleněnou plastikou Reného Roubíčka z 50. let.
Foto: Kancelář generálního komisaře, Česká centra
Náročná cesta k cíli
Ondřej Soška na závěr poděkoval všem, kdo se na přípravách podílejí – architektům, umělcům i odborníkům na byznys. Zdůraznil, že účast na EXPO je nejen o reprezentaci kultury, ale i o budování obchodních vztahů. Navzdory původním finančním nejistotám je aktuálně zajištěno 100 milionů korun a další partneři jsou v jednání. „Bylo to náročné, ale do konce výstavy chceme cílovou částku překročit," uvedl Soška.
Zdůraznil, že Česká republika získala výbornou pozici na výstavišti – s výhledem na ikonickou Tančící fontánu díky historickému úspěchu předchozího pavilonu na japonské Světové výstavě a díky nadšení Japonců z projektu našeho pavilonu.
EXPO 2025 odstartuje 13. dubna a potrvá do 13. října. Slavnostního otevření výstavy se dle plánu zúčastní i ministr zahraničí Jan Lipavský. Součástí místa je i v současnosti největší dřevěná stavba na světě – zapsaná nově v Guinessově knize rekordů: místní Grand Ring. Český pavilon každopádně bude jedním z míst, kde se budou během toho půl roku rozhodně dít věci – dokud mohou.
Foto: Kancelář generálního komisaře, Česká centra
Autor článku: DAGMAR DIGMA ČECHOVÁ
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”
-
Salon dřevostaveb ’25 nabídne pohled do budoucnosti dřevěné architektury
Dřevo, architektura a technologie – to jsou hlavní témata Salonu dřevostaveb 2025. Jubilejní dvacátý ročník odstartuje 3. dubna mezinárodní konferencí a putovní výstavou nejlepších…
-
Exkurze na stavbu pasivní dřevostavby. To prostě musíte vidět
Chcete vidět pasivní dům ještě ve fázi stavby? Přijďte na exkurzi do Vily Troja v Praze ve čtvrtek 27. března a projděte si rozestavěnou dřevostavbu, kde uvidíte každý detail…
-
Navštivte společnosti REHAU a MEPA na veletrhu ISH 2025
ISH - Mezinárodní veletrh vody, tepla, větrání, klimatizací a souvisící ochrany životního prostředí otevírá své brány a my jsme u toho s REHAU Building Solutions a MEPA pod heslem…
-
Přemýšlíte o stavbě vlastní dřevostavby? Seznamte se s jejími výhodami a vyzkoušejte si je na vlastní kůži
Pokud uvažujete o stavbě vlastního domu nebo chaty, určitě byste měli zvážit dřevostavbu, která Vás může příjemně překvapit svými výhodami. Co si ji však nejprve vyzkoušet na…